AR vs. VR a kde jsme?

27.09.2018

Když nad tím přemýšlím, nějak mi ta rovnice nevychází. Kamkoliv se podívám, tam nalézám extrémní částky investované do AR a VR v období 2014 až do dnes nemluvě o plánech do budoucna. VR se bez pochyb od dob VFX1  (moje první zkušenost s VR, tehdy jsem přilbu testoval a psal o tom do jednoho známého časopisu) posunula o pořádný kus dál. Na druhou stranu, pokud má být vrcholem nabídky AR Pokémon GO nebo Snapchat, tak pociťuji určité zklamání.

Podle mě nevětší problém využití AR v dnešní době spočívá v tom, že řada firem navrhuje aplikace a funkce, které využívají AR jako klíčovou funkci. To je však nesmyls. V dnešní době přeci nenosíme brýle, které by nám jako headset promítaly rozšířenou realitu. Také nedržíme neustále v ruce mobil, abychom hledali v okolí žlutého Pikachu. Ano, určitě se najdou úspěšné produkty, které si vybudují ze dne na den vysoký počet uživatelů. Ale jako jinde, i zde platí, že mnohem důležitější je udržitelnost než prudký růst, který následuje stejný vzestup latentních uživatelů. 

AR musí být do aplikace zapracovaná jako dodatková funkce, rozšiřující běžné možnosti. Musíme si vydefinovat výhody, které by nám mohla v rámci produktu přinést. Vytvořit jasnou službu a tuto rozšiřovat na výhodách AR. Kupříkladu, člověk není postaven na 2D prostředí. Žijeme v 4D prostředí. Když něco hledáme ve svém okolí, google maps jsou dobré, avšak zpracování 2D informací z mapy pro nás není zcela přirozené. Rozhlédnout se kolem sebe je pro nás mnohem přirozenější. 

Na druhou stranu rozhodně souhlasím s myšlenkou, že AR má větší a širší uplatnění než VR. A není to jenom kvůli tomu, že náklady na vytvoření plné funkční VR jsou vyšší než AR. Je to dané možností využití, VR vidím zejména jako prostředek výuky nebo simulace. Kdežto AR můžeme využít kdekoliv. Další nevýhodou VR je, že náš mozek není na VR přizpůsoben. Současné technologie VR posunuly VR určitě dopředu. Na druhou stranu, nemůžeme ji používat nepřetržitě a za všech okolností. Většina z nás má problém, že VR na jeho mozek nepůsobí moc pozitivně. Například mě začne být po 10 - 15 min. dost blbě. Ale údajně se to dá natrénovat. Takže si vedle postavím kýbl a začnu trénovat.

-- vlapon --