Jak vsekolem.cz řeší data 2.

23.04.2018

Automatizované stahování záznamů od partnerů skrze xml feed je pouze jedna cesta, jak se k datům dostat. A také není jediná. Stahování a správa dat je komplexní věda. Podnikání je výzva, právě proto podnikám. V opačném případě bych se věnoval vědě, například kosmologii a lidi v televizi fascinoval teoriemi, které bych samozřejmě matematicky i forezně doložil. To je  dobré si vždy říct.  Věřím, pokud chcete vytvořit úspěšnou službu, musíte použít minimálně další dvě nebo tři cesty. Naše služba vsekolem.cz nabízí tyto další cesty, jak získávat data.

Ad 1) Ruční vkládání. Musíte mít prostředky pro ruční vkládání a správu záznamů. A teď nemyslím "jednoduchý" formulář. Myslím skutečné prostředí pro správu dat včetně šablon a všech potřebných funkcí. Souhlasím, že vytvoření něčeho takového je dost finančně i časově náročné, ale je to nezbytné. Ve vsekolem.cz toto samozřejmě máme. Dosti okousanou verzi si můžete vyzkoušet v našem demu: https://admin.vsekolem.cz/demo. Po natažení stránky, klikněte v levém menu na "Správa záznamů".

Ad 2) Import z execelu. Toto skutečně vřele doporučuji. My si velké množství dat připravujeme sami. Mimo jiné máme brigádnice, které dostanou zadání a napíšou autorské texty a další nezbytné věci kolem. Pokud by to měly dámy vkládat texty přímo do formulářů nebo do šablon správy záznamů, bylo by to až děsivě neefektivní. V takovémto případě je víc než rozumné použít exel. Vytvoříte si excelovou šablonu, ve které dáte datům strukturu. Naši brigádnici potom v teple a klidu domova vyplňují excel záznam po záznamu. Rozhraní vsekolem.cz potom díky tomu, že excel má strukturu, která je nám známá, velmi jednoduše data načte. Potom je již jednoduché tyto data upravovat ve správě záznamů. Má to další výhodu. Brigádníkům nemusíme dávat přístupy do našich systémů.

Ad 3) Import z flat souboru. Tento import je velmi podobný importu z excelu. Jde jen o to, že import z flat souboru bývá mnohem jednoduší. Pokud chceme nahrát pouze nějaké jasně oddělené textace a podobně, tato cesta existuje. Ano je možné udělat ctrl+C a ctrl+V. Ale pokud těch vstupů je víc, vyplatí se import. Případně v průběhu importu můžete využít i nějaké automatizované funkce kontroly a podobně. Také se do flat souboru dají dát značky, které systém automaticky doplňuje nebo něco provádí.

Ad 4) Formuláře. Jsou služby nebo jednotlivci, kteří by moc rádi světu něco oznámili. My je samozřejmě v této bohulibé aktivitě moc rádi podpoříme. Protože data potřebujeme, tyto data pro nás mají hodnotu a ještě jsou pro nás zdarma. Takže máme formuláře, skrze které se data k nám dostanou. Samozřejmě tyto data podléhají schvalovacímu procesu (nezobrazují se automaticky). 

Ad 5) Parsování stránek. Jak jsem již dříve poznamenal, pro nás je nejdůležitější mít cenu za jeden záznam co nejnižší. Pokud máte stránku, která je nositelem důležitých záznamů a chcete je získat co nejlevněji, toto je cesta. Jenom vždy potřebujete v zásadě neměnnou stránku a vývojáře, který udělá kód, který ze stránky dostane data ve formátu, který potřebujete. Ale upřímně, ne vždy je toto zrovna nejlepší cesta. Ono totiž to, co získáte, musíte ještě minimálně kontrolovat ne-li upravovat.

Ad 6) Ruční vkládání dat. Máme zákazníky, kteří si zaplatili naši službu, ale z nějakého důvodu nedovedou vkládat data do našeho systému. Většinou jsou to malé obce, kde pan starosta dělá od papírování, přes čistění kanalizace až po těžbu dřeva na zimu, prostě vše. V takovém případě se s ním domluvíme, že až budou mít zasedání, kde si schválí nějaké zajímavé akce, dá nám vědět a zápis nám pošle. My mu potom data ručně vložíme do systému. Sice je to o něco dražší, ale jedná se o platícího zákazníka. Naši zákazníci také samozřejmě mají přístup do našeho rozhraní a mohou záznamy vkládat ručně. 

-- vlapon --