Připravte se na revoluci AR

29.09.2018

Mapbox.com je známá firma. Vytváří přesné vektorové mapové podklady. Staví na přesnosti a velkém množství upřesňujících údajů, které by se řidiči nebo i pěšímu mohly hodit. Chlubí se tím, že jejich produkty jsou natolik přesné, že jsou speciálně vytvářeny nejenom pro automobilový průmysl, ale zejména pro autonomní řízení, sdílené služby pronájmů aut a automobily propojené do sdílených sítí. Mimo to jejich mapy vyrůstají také do třetího rozměru, takže vektorové vyobrazení prostředí v našem okolí získává velký potenciál. A to už je námět pro AR. 

Kam dál posunout mapy a samotné navigace? Současné 2D mapové podklady, ať se snaží tvářit jakkoliv 3D, pokrývají pouze dva prostory. Není to přirozené pro náš mozek a naše vnímáni světa. Je nutné do procesu zapojit víc informací a metadat. Vsadit člověka do prostředí, které mu dá prostorové vnímání. Zapojit terén, zapojit budovy, ne jenom jejich půdorysy. Pracovat s dominantami, aby se člověk lépe orientoval ve svém okolí. Předávat mu informace o okolí.

Žijeme ve sdíleném světě. AR nám dává obrovské možnosti, jak posunout nabité zkušenosti ze sociálních sítí dál. AR má totiž prostředky, jak propojit reálný svět s informacemi na internetu. Pojítkem mezi internetem a reálným světem jsou právě mapy a navigace. Mapa nás idenfitikuje v prostoru a díky tomu naši reálnou existenci propojí s informacemi z internetu. Začíná to POIs (Point Of Interest) a jde jenom o to, tuto myšlenku uchopit a posunout dál. A právě na tom pracujeme my. 

Na posledním GDC (Game Developers Conference), což je největší setkání vývojářů her na světě, se spojily společnosti Metavision a Mapbox, aby představily vizi blízké budoucnosti. Propojením kvalitního mapového podkladu s augmented reality představily ve svém novém SDK a nechali si to účastníky vyzkoušet. 

V průběhu 2 - 3 let se stanou data, které nyní jednoduše označujeme jako POIs, velmi žádaným sortimentem. Je důležité vytvořit mechanizmy, procesy a automatizovat je do maximální míry, tak aby cena dat klesla a hodnota se zvýšila. 

-- vlapon --