Tak mám za sebou první testování rozšířené reality - augmented reality

25.08.2018

Tak hurá. První verze rozšířené reality (dále AR) naší nové mobilní aplikace dorazila. Ještě nefunguje na 100%, běží na testovacích datech, nemá zapracovanou grafiku a chybí logika zobrazování, která by zabránila překrývaní pinů a nepořádku na displayi, ale na první zkouknutí to stačí. Popadl jsem mobily a místo odpoledního běhání jsem vyrazil na toulky po Kunráťáku, abych to vyzkoušel. A první dojem? Řekl bych, že to bude výborný doplněk služby.

Pozoruhodné je, jak se s AR vypořádal Android a jak IOS. IOS razí jednoduchou co nejprimitivnější cestu, kdežto Android se snaží podporovat AR efekty. Například Android používá efektu kuliček (indikátorů) indikujících, že "za rohem" se nachází další pin nebo piny. Apple toto nemá, prostě jenom jednoduše (například počtem pinů za rohem) indikuje, hele něco tam ještě je. Nejdříve jsem byl z Androidu nadšený a zazlíval jsem Apple, že opět zvolil svůj slavný "simple" přístup.

Nakonec jsem však zjistil, že přístup Androidu je nepoužitelný. Čím víc pinů, tim víc indikátorů a tím větší nepořádek na obrazovce. Úplný chaos. Kuličky ještě překrývají piny, což také není úplně dobře. Určitě by se to dalo vyřešit vypínáním indikátorů za určitých okolností, a asi by to pomohlo. Nicméně, začínám být přesvědčený, že jednoduchost je ta správná cesta. 

Bude to paráda. Až bude AR v grafice a bude fungovat logika. Bude stačit se rozhlédnout a zacílít mobil na objekt, který vás zajímá. Mobil vás pak informuje o tom, co je to za objekt. Skvělá edukativní pomůcka :-). Těším se na další testování.

-- vlapon --