Tesla, dítě Elona Muska …

13.12.2020

Fenomén dnešní doby, Tesla. Tržní hodnota Tesly je několika násobně vyšší než součet tržní kapitalizace amerických automobilek General Motors a Ford Motor. Tesla je nyní nejhodnotnější automobilkou, před Toyotou a VW. Elan Muska obdivuji a považuji ho za génia, ale možná by bylo dobré se na to podívat racionálně.

Je důvěra ve výkonnost firmy důvod, proč je hodnota Tesly tak vysoká? Ne. Nezpochybňuji fakt, že trh chce Tesle věřit. Můj názor ale je, že nad důvěrou v Teslu převládá důvěra v zázračné dítě v osobě Elona Muska. Tesla v porovnání s ostatními automobilkami vyrábí "pár" vozů ročně. Je to 103 tisíc vozů za rok (Škodovka jenom v ČR vyrobí skoro 900 tisíc aut ročně). Do výběru indexu S&P 500 se Tesla dostala pouze proto, že prodává emisní povolenky (díky tomu není ve ztrátě). Tesla bude růst, to nezpochybňuji. Avšak přemrštěná hodnota firmy postavená na očekávání v enormní růst v sobě nese hnilobní zápach splasklé dot-com bubliny z roku 2001.

Mohou za to snad konkurenční automobilky? Analytici se zabývají tím, že tradiční automobilky budou mít díky Covid-19 panice propady ve výrobě. Například Toyota předpokládá snížení prodejů o 70 - 80%. Ostatní automobilky na tom nebudou o moc lépe. To se z krátkodobého pohledu může podepsat na zvýšení hodnoty Tesly, protože Tesla je malá firma s menším počtem zaměstnanců i závazků, dokáže se s rizikem Covid-19 vypořádat lépe a rychleji. Hlavně proto, že Tesla nemá důvěru pouze investorů, ale i trhu. Je však na druhou stranu potřeba říct, že pokud by se objevila hlubší krize, která by nedejbůh přerostla do ekonomické krize, byl by dopad na Teslu pravděpodobně obrovský. Teslu by žádný stát nezachraňoval, pro politiky není důležitá. 

Je tím důvodem technologie? Používá Tesla jiné technologie než ostatní? Ne, nepoužívá. I ostatní automobilky už investují horentní sumy do elektromobility a začínají vyrábět vozy, které budou a už asi i jsou stejně dobré jako ty od Tesly, ne-li lepší. Tesla nemá žádné zázračné technologie, do kterých by investoři vkládali své peníze. Naopak, Elon Musk je znám svými pozitivními sklony ke sdílení technologii, které vyvinou jeho firmy. Takže se zde nedá mluvit o náskoku Tesly před světem. A pokud i nějaký náskok existuje, začíná se stírat. A bude setřen hodně rychle. Možnosti tradičních automobilek jako je VW, co se týče výše investic do technologií, jsou v porovnání s Teslou nesrovnatelné.

Je Tesla inovátorem? Bezesporu je. Je důležité připustit, že Tesla je jiná. Její přístup je neortodoxní a zcela odlišný od přístupu tradičních konzervativních automobilek. Při pohledu na Teslu máte pocit, jako byste se koukali na odvrácenou stranu Měsíce. Tesla prosazuje inovativní, přímý a okamžitý přístup k řešení věcí. Výsledkem je, že rychleji a agresivněji prosazuje inovace.

Žijeme v době, kdy automobilky do svých vozů instalují pomocné asistenty řízení. Avšak také vše slepě podmiňují legislativě bez jakékoliv alespoň pocitové snahy pozměnit podmínky legislativy. Zkostnatělost gigantů. Nesleduji trend, na druhou stranu jako běžný občan mám tak maximálně v povědomí diskuse automobilek s komisí EU nad emisemi, prý jsou moc přísné a automobilky chtějí úlevy. Tesla? Tesla se snaží překonávat jedno stigma za druhým. Například přichází s autonomním autopilotem. Znalí vědí, že v dnešní době probíhají testy autopilota a je nutné připustit, že zpětná vazba těch, co si mohli autopilota vyzkoušet, je velmi pozitivní. Mám pocit, že v Tesle se nejdříve zeptají, co by mohli udělat lépe, udělají to a až pak zjistí, že to někomu nebo něčemu vadí.

Tesla zdaleka nevyrábí ty nejkvalitnější a nejlepší auta na světě. To také není důvod, který by nafoukl hodnotu Tesly. Naopak, na internetu koluje nespočet příběhů, kde si lidi stěžují na kvalitu zpracování, poruchy a podobně. Ale... Mám známého, co si byl vyzkoušet Teslu. Při vyšší rychlosti popisoval, jak v autě pískala meluzína. Auto za dva miliony a jemu to vůbec nevadilo. Naopak. Plánoval, jak si koupí kobercovku a dolepí na inkriminované místa těsnění. Když milujete, jste slepí.

Současnou hodnotu Tesly beru spíš jako satisfakci pro Elona Muska. Elon dosáhl velké věci. To v žádném případě nebudu zpochybňovat. Je to šílenec, v dobrém slova smyslu a určitě i v tom zlém slova smyslu. Já ho obdivuji a stejně tak ho obdivují desítky milionů lidí na světě. Když se zadaří SpaceX, a té se v poslední době hodně daří, tak se daří i Tesle. Osoba Elona funguje jako páka. Tesla je v růstu. Přesvědčila analytiky i trh, že se ji podařilo vyrovnat s Covid-19. Tesla je technologickým inovátorem. Elon ví, že hardware je napodobitelný a lehce kopírovatelný, avšak software má svou velkou a přidanou hodnotu.

A další vnější vlivy uměle tlačí hodnotu Tesly nahoru. Zkamenělost tradičních automobilek, krize identity trhu anebo lidská povaha. Dobré tituly pro investici jsou, určitě. Avšak investovat do Tesly je pro někoho povinností, protože Elon. Co se mě týče, raději dám své peníze do Tesly než jako vánoční dárek paní ministryni Schillerové. Nejsem hlupák.

Na druhou stranu tvrdím, že hodnota Tesly neodpovídá realitě. Není zdravá a neodpovídá stavu firmy. Pevně věřím, že se Tesla za čas nebude přirovnávat k holandským tulipánům. 

-- vlapon --