These countries have the most doctoral graduates

04.11.2018

S níže napsaným nemohu zcela souhlasit:

https://www.weforum.org/agenda/2017/02/countries-with-most-doctoral-graduates

PhD research samo o sobě není tím správným měřítkem. Myslím, že právě i ČR je správným příkladem. Zvyšující se číslo doctoral graduates vůbec nereflektuje kvalitu výstupu. Naopak, hrozí velká devalvace. Je školství v Indii na stejné úrovni jako v UK nebo v USA, případně v Německu? Není například v tomto případě dobré zmínit určitou dekadenci západního světa? 

Hele udělej si Standford nebo Oxford a to ti přinese prestiž a dobrý plat. Potom se nech zaměstnat v korporaci a hlavně držet pusu. Zařaď se do mírného nadprůměru, desetiletí v tichosti čekej na každou příležitost a pomalinku stoupej po laťkách, samozřejmě podle toho jak dobře umíš líbat pozadí těch správných lidí. A pokud budeš mít kliku, tak půjdeš do důchodu jako generál. Pamatuj, je to hlavně o tom držet riziko co nejníže!

To má být ten přínos společnosti a pokroku? Nemyslím. Bohužel společnost nás učí právě těmto měřítkům. Kdysi mi jeden úspěšný člověk, který se spolupodílel na vybudování známého a silného internetového businessu v ČR, řekl, že nemá rád lidi z korporátů. Proč asi?

Abyste mě dobře pochopili. Toto není útok na promované lidi nebo na lidi z korporátů, naopak. Já jim fakt fandím. Na druhou stranu Richard Branson, Steve Jobs, Bill Gates... Vykašlali se na školu, aby mohli tvrdě pracovat. Warren Buffett nebo Arnold Schwarzenegger dodělávali univerzitu později, když již byli bohatí. Znám takové lidi i ze svého okolí. A ač nejsou slavní nebo bohatí, denně se pouštějí do projektů, které jsou velmi zajímavé a silné v myšlence, přitom jim věhlas ani peníze pravděpodobně nepřinesou. 

O škole to není, je to o přístupu. Tvrdá práce, oddanost myšlence, paličatost a schopnost naslouchat nám dá mnohem víc než škola. A věřte mi, nic vás nenakopne víc než pocit nedostatku nebo pocit blížícího se neúspěšného konce projektu, na kterém pracujete roky. Škola je pouze o tom, aby nás nastartovala a naučila správným postupům a hodnotám. To se bohužel neděje, protože to školství prostě neumí.  

Ještě jeden pohled na věc. Moje dcera studovala rok v USA. Celé stipendium, které mne ve finále stálo nemalé peníze, na mne působilo spíše jako pozvánka. Pozvánka na představení amerického snu. Chodila do prestižní střední školy, potkávala se tam s významnými a bohatými lidmi, ukazovali ji, co dosáhli a ukazovali ji cestu, jak toho dosáhli. Musela se věnovat sportu, chodit do posilovny, odvádět hodiny práce pro armádu spásy, navštěvovat kostel jako součást společenské etiky. Na mne to působilo, že škola byla spíše vedlejší. Šlo v první řadě o nastavení návyků a představení amerického snu. Získala renomé, předvedla se v dobrém světle, má kontakty. Protože se uvedla dobře, rádi ji pomohou v rozjezdu. A to není o PhD research.

--vlapon--